Multi-Medallists

Rank Athlete Sport Event Medal Total
1
Alpine Skiing
Women's Downhill, Visually Impaired Gold 5
Women's Giant Slalom, Visually Impaired Gold
Women's Super Combined, Visually Impaired Gold
Women's Super-G, Visually Impaired Gold
Women's Slalom, Visually Impaired Silver
2
Marie BOCHET
(LW6/8-2) 

Alpine Skiing
Women's Downhill, Standing Gold 4
Women's Giant Slalom, Standing Gold
Women's Slalom, Standing Gold
Women's Super-G, Standing Gold
3
Biathlon
Men's 12.5km, Standing Gold 5
Men's 7.5km, Standing Gold
Men's 15km, Standing Silver

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Gold
Men's 20km Free, Standing Silver

Biathlon
Women's 10km, Standing Gold 5
Women's 6km, Standing Gold
Women's 12.5km, Standing Silver

Cross-Country Skiing
Women's 15km Free, Standing Gold
Women's 7.5km Classic, Standing Silver
5
Cross-Country Skiing
Men's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Gold 4
Men's 10km Classic, Visually Impaired Gold
Men's 20km, Visually Impaired Gold
4x2.5km Open Relay Bronze

Biathlon
Women's 6km, Visually Impaired Bronze 4

Cross-Country Skiing
Women's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Gold
Women's 15km Free, Visually Imp Gold
Women's 7.5km Classic, Visually Imp Gold
7
Theo GMUR
(LW9-1) 

Alpine Skiing
Men's Downhill, Standing Gold 3
Men's Giant Slalom, Standing Gold
Men's Super-G, Standing Gold
8
Andrea ESKAU
(LW11) 

Biathlon
Women's 10km, Sitting Gold 6
Women's 12.5km, Sitting Gold

Cross-Country Skiing
Women's 1.1km Sprint, Sitting Silver
Women's 12km, Sitting Silver
Women's 5km, Sitting Silver
4x2.5km Mixed Relay Bronze

Biathlon
Women's 12.5km, Visually Impaired Gold 6
Women's 6km, Visually Impaired Gold
Women's 10km, Visually Impaired Silver

Cross-Country Skiing
Women's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Silver
Women's 7.5km Classic, Visually Imp Silver
Women's 15km Free, Visually Imp Bronze

Biathlon
Women's 10km, Visually Impaired Gold 6
Women's 12.5km, Visually Impaired Silver
Women's 6km, Visually Impaired Silver

Cross-Country Skiing
4x2.5km Mixed Relay Gold
Women's 15km Free, Visually Imp Silver
Women's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Bronze
11
Biathlon
Women's 12.5km, Standing Gold 5
Women's 10km, Standing Silver
Women's 6km, Standing Silver

Cross-Country Skiing
Women's 1.5km Sprint Classic, Standing Gold
Women's 15km Free, Standing Silver
12
Biathlon
Women's 12.5km, Sitting Silver 5
Women's 6km, Sitting Silver

Cross-Country Skiing
Women's 1.1km Sprint, Sitting Gold
Women's 5km, Sitting Gold
Women's 12km, Sitting Bronze
13
Alpine Skiing
Men's Giant Slalom, Visually Impaired Gold 4
Men's Slalom, Visually Impaired Gold
Men's Super-G, Visually Impaired Silver
Men's Downhill, Visually Impaired Bronze
14
Alpine Skiing
Women's Downhill, Sitting Gold 3
Women's Super-G, Sitting Gold
Women's Super Combined, Sitting Silver
15
Alpine Skiing
Women's Slalom, Sitting Gold 2
Women's Super Combined, Sitting Gold

Snowboard
Women's Banked Slalom SB-LL2 Gold 2
Women's Snowboard Cross SB-LL2 Gold

Snowboard
Women's Banked Slalom SB-LL1 Gold 2
Women's Snowboard Cross SB-LL1 Gold
Kendall GRETSCH
(LW11.5) 

Biathlon
Women's 6km, Sitting Gold 2

Cross-Country Skiing
Women's 12km, Sitting Gold

Biathlon
Men's 15km, Visually Impaired Gold 2
Men's 7.5km, Visually Impaired Gold
20
Biathlon
Men's 7.5km, Sitting Gold 6
Men's 12.5km, Sitting Silver
Men's 15km, Sitting Silver

Cross-Country Skiing
Men's 15km, Sitting Silver
Men's 7.5km, Sitting Silver
Men's 1.1km Sprint, Sitting Bronze
21
Alpine Skiing
Men's Super-G, Visually Impaired Gold 4
Men's Downhill, Visually Impaired Silver
Men's Giant Slalom, Visually Impaired Silver
Men's Slalom, Visually Impaired Silver
22
Biathlon
Men's 15km, Standing Gold 6
Men's 7.5km, Standing Silver
Men's 12.5km, Standing Bronze

Cross-Country Skiing
4x2.5km Mixed Relay Silver
Men's 1.5km Sprint Classic, Standing Bronze
Men's 10km Classic, Standing Bronze
23
Momoka MURAOKA
(LW10-2) 

Alpine Skiing
Women's Giant Slalom, Sitting Gold 5
Women's Downhill, Sitting Silver
Women's Slalom, Sitting Silver
Women's Super Combined, Sitting Bronze
Women's Super-G, Sitting Bronze
24
Alpine Skiing
Women's Slalom, Visually Impaired Gold 4
Women's Giant Slalom, Visually Impaired Silver
Women's Super Combined, Visually Impaired Silver
Women's Super-G, Visually Impaired Bronze

Biathlon
Men's 12.5km, Visually Impaired Gold 4
Men's 7.5km, Visually Impaired Silver

Cross-Country Skiing
Men's 20km, Visually Impaired Silver
Men's 10km Classic, Visually Impaired Bronze
26
Mollie JEPSEN
(LW6/8-2) 

Alpine Skiing
Women's Super Combined, Standing Gold 4
Women's Slalom, Standing Silver
Women's Downhill, Standing Bronze
Women's Giant Slalom, Standing Bronze
27
Biathlon
Men's 12.5km, Standing Silver 3
Men's 7.5km, Standing Bronze

Cross-Country Skiing
Men's 20km Free, Standing Gold

Cross-Country Skiing
Women's 7.5km Classic, Standing Gold 3
4x2.5km Mixed Relay Silver
Women's 1.5km Sprint Classic, Standing Bronze
29
Aleksei BUGAEV
(LW6/8-2) 

Alpine Skiing
Men's Super Combined, Standing Gold 2
Men's Giant Slalom, Standing Silver
Andrew KURKA
(LW12-1) 

Alpine Skiing
Men's Downhill, Sitting Gold 2
Men's Super-G, Sitting Silver
Mike SCHULTZ
(LL-1) 

Snowboard
Men's Snowboard Cross SB-LL1 Gold 2
Men's Banked Slalom SB-LL1 Silver

Cross-Country Skiing
Men's 10km Classic, Standing Gold 2
Men's 1.5km Sprint Classic, Standing Silver
33
Biathlon
Women's 10km, Standing Bronze 4
Women's 6km, Standing Bronze

Cross-Country Skiing
4x2.5km Mixed Relay Gold
Women's 15km Free, Standing Bronze
34
Adam HALL
(LW1) 

Alpine Skiing
Men's Slalom, Standing Gold 2
Men's Super Combined, Standing Bronze
Andrew SOULE
(LW12) 

Biathlon
Men's 12.5km, Sitting Bronze 2

Cross-Country Skiing
Men's 1.1km Sprint, Sitting Gold

Biathlon
Men's 15km, Visually Impaired Bronze 2

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Gold

Snowboard
Men's Banked Slalom SB-LL2 Gold 2
Men's Snowboard Cross SB-LL2 Bronze

Biathlon
Men's 12.5km, Visually Impaired Bronze 2

Cross-Country Skiing
4x2.5km Mixed Relay Gold

Alpine Skiing
Men's Giant Slalom, Sitting Gold 2
Men's Super Combined, Sitting Bronze

Alpine Skiing
Men's Downhill, Visually Impaired Gold 2
Men's Giant Slalom, Visually Impaired Bronze

Cross-Country Skiing
Men's 15km, Sitting Gold 2
Men's 7.5km, Sitting Bronze

Snowboard
Men's Snowboard Cross SB-LL2 Gold 2
Men's Banked Slalom SB-LL2 Bronze

Snowboard
Men's Banked Slalom SB-UL Gold 2
Men's Snowboard Cross SB-UL Bronze

Alpine Skiing
Men's Super Combined, Visually Impaired Gold 2
Men's Super-G, Visually Impaired Bronze
Noah ELLIOTT
(LL-1) 

Snowboard
Men's Banked Slalom SB-LL1 Gold 2
Men's Snowboard Cross SB-LL1 Bronze

Snowboard
Men's Snowboard Cross SB-UL Gold 2
Men's Banked Slalom SB-UL Bronze
SIN Eui Hyun
(LW12) 

Cross-Country Skiing
Men's 7.5km, Sitting Gold 2
Men's 15km, Sitting Bronze

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Gold 2
Men's 20km, Visually Impaired Bronze
49
Andrea ROTHFUSS
(LW6/8-2) 

Alpine Skiing
Women's Downhill, Standing Silver 5
Women's Giant Slalom, Standing Silver
Women's Super Combined, Standing Silver
Women's Super-G, Standing Silver
Women's Slalom, Standing Bronze
50
Alpine Skiing
Men's Downhill, Standing Silver 4
Men's Slalom, Standing Silver
Men's Super Combined, Standing Silver
Men's Super-G, Standing Silver
51
Alpine Skiing
Women's Downhill, Visually Impaired Silver 3
Women's Super-G, Visually Impaired Silver
Women's Slalom, Visually Impaired Bronze
52
Biathlon
Men's 7.5km, Sitting Silver 2

Cross-Country Skiing
Men's 1.1km Sprint, Sitting Silver

Biathlon
Men's 12.5km, Visually Impaired Silver 2
Men's 15km, Visually Impaired Silver
Tyler WALKER
(LW12-1) 

Alpine Skiing
Men's Giant Slalom, Sitting Silver 2
Men's Slalom, Sitting Silver
55
Alpine Skiing
Men's Super Combined, Sitting Silver 3
Men's Slalom, Sitting Bronze
Men's Super-G, Sitting Bronze

Biathlon
Women's 10km, Sitting Silver 3

Cross-Country Skiing
Women's 1.1km Sprint, Sitting Bronze
Women's 5km, Sitting Bronze
57
Amy PURDY
(LL-1) 

Snowboard
Women's Snowboard Cross SB-LL1 Silver 2
Women's Banked Slalom SB-LL1 Bronze

Snowboard
Women's Banked Slalom SB-LL1 Silver 2
Women's Snowboard Cross SB-LL1 Bronze

Alpine Skiing
Women's Super-G, Sitting Silver 2
Women's Giant Slalom, Sitting Bronze
Eirik BYE
(B3) 

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Silver 2
Men's 1.5km Sprint Classic, Vis Imp Bronze

Cross-Country Skiing
4x2.5km Mixed Relay Silver 2
Women's 7.5km Classic, Standing Bronze

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Silver 2
Men's 20km Free, Standing Bronze

Snowboard
Women's Snowboard Cross SB-LL2 Silver 2
Women's Banked Slalom SB-LL2 Bronze

Biathlon
Men's 15km, Standing Bronze 2

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Silver
65
Collin CAMERON
(LW11.5) 

Biathlon
Men's 15km, Sitting Bronze 3
Men's 7.5km, Sitting Bronze

Cross-Country Skiing
4x2.5km Open Relay Bronze
66
Alana RAMSAY
(LW9-2) 

Alpine Skiing
Women's Super Combined, Standing Bronze 2
Women's Super-G, Standing Bronze

Biathlon
Women's 10km, Visually Impaired Bronze 2
Women's 12.5km, Visually Impaired Bronze

Biathlon
Women's 12.5km, Sitting Bronze 2
Women's 6km, Sitting Bronze

Alpine Skiing
Men's Downhill, Standing Bronze 2
Men's Super-G, Standing Bronze

Alpine Skiing
Women's Giant Slalom, Visually Impaired Bronze 2
Women's Super Combined, Visually Impaired Bronze

Alpine Skiing
Men's Slalom, Visually Impaired Bronze 2
Men's Super Combined, Visually Impaired Bronze

Legend

: Gold
: Silver
: Bronze
Powered by Atos-Omega
Powered by Atos